

Skelettpusslet är framtaget för Technichus av konstnären Arne Falang. Det skall påminna om en arkeologisk fyndplats där benen har lämnat avtryck i jorden. Somliga ben har proteser.
Brainball är en ”anti-tävling”, framtagen av Interaktiva institutet. Den som är mest avlappnad vinner kampen om bollen. Bollen styrs av hjärnaktiviteten som mäts med EEG.
I snowboardsimulatorn tas du med utför branta backar. Du kommer garanterat känna att du använt dina muskler när du åkt en tur här.



På nedre plan har vi ett mycket intressant kretslopp med abborrar i ett akvarium som ger näring till en odling av kryddväxter, ett litet labb, fåtöljer att slå sig ner i och njuta av fågelsång, en liten skotare som du styr för att plocka upp "trästockar" och annat kul. Här finns också en studio med dansmatta där din taktkänsla sätts på prov.
På Technichus kan du också tillverka egna spännande papper. Detta gör du i vår pappersverkstad. Tillverkningen sker på gammalt sätt och du får bland annat lära dig vad som menas med att "guska". Och visste du förresten vad en kyp är? Och hur man gör vattenstämplar? Kom till oss så får du lära dig allt detta. Endast öppet vissa tider samt efter beställning. Telefon: 0611 - 34 96 38 eller 34 96 35.